Site icon Każdy ma jakiegoś bzika – Pieguskowa kuchnia

Żywiołowe Święta bez stresu w Akademii Smaku Sokołów

warsztaty Akademia Smaku SokołówW atmosferze nadchodzącego Bożego Narodzenia, Akademia Smaku Sokołów zaprosiła grono blogerów na warsztaty „Żywiołowe Święta bez stresu”. Tematem przewodnim spotkania było uświadomienie nam jak uniknąć pułapek wiru przedświątecznych przygotowań. Rzeczywiście często zapominamy o sobie w ferworze zmagań i w świątecznym zabieganiu. Mentorka i life coach  Alina Wajda-Lamparska (wspaniała żywiołowa babka) poprzez pryzmat „4 żywiołów ” podsunęła nam kilka sposobów na uniknięcie świątecznych pułapek. Każdy z uczestników wypełnił specjalną ankietę na podstawie której zdefiniował, jaki żywioł reprezentuje. Mogliśmy wyciągnąć bardzo osobiste wnioski.
Kolejnym punktem spotkania były warsztaty podczas których mogliśmy stworzyć w słoju ogrody w bożonarodzeniowym klimacie. Zadanie sprawiło nam wszystkim mnóstwo przyjemności. Swój słój dzielnie dowiozłam do domu i starannie pielęgnuję.
Szef kuchni Sokołów-Dominik Moskalenko podsunął nam kilka propozycji kulinarnych dzięki którym możemy zaoszczędzić czas jednocześnie osiągając zamierzony efekt. W menu bożonarodzeniowego spotkania w Akademii Smaku Sokołów znalazły się: pieczony rostbef wołowy z sosem tatarskim, szynka świąteczna zapiekana w miodzie z gotowaną brukselką i okrasą z boczku surowo wędzonego, wolno gotowana łopatka wieprzowa w sałatce z pieczonego buraka i brukselki z dresingiem z octu balsamicznego.

Pieczony rostbef wołowy z sosem tatarskim. Doskonały zarówno na ciepło jak i na zimno

Składniki:
Rostbef wołowy Sokołów Uczta Qulinarna 1 kg
Czosnek 2-3 ząbki
Świeży tymianek
Cebula 5 szt.
Ogórki konserwowe 10 szt.
Kapary w zalewie – mały słoik
Majonez – mały słoik
Natka pietruszki 2 pęczki
Sól, świeżo mielony pieprz
Przygotowanie: zaczynamy od przygotowania rostbefu do pieczenia. Mięso wyjmujemy z opakowania, osuszamy ręcznikiem papierowym, następnie ostrym nożem wycinamy błony oraz powięzi na mięsie. Kolejny raz osuszamy, następnie przyprawiamy solą i świeżo mielonym pieprzem.
Na patelni rozgrzewamy olej roślinny lub masło klarowane i obsmażamy mięso z każdej strony na złoty kolor.
Czosnek i tymianek siekamy bardzo drobno. Dodajemy niewielką ilość oleju, mieszamy dokładnie, a następnie nacieramy obsmażony rostbef i wkładamy do piekarnika.
Możemy wykorzystać dwie metody pieczenia, w niskiej lub w wysokiej temperaturze:
– wysoka 160°C – ok. 45 minut
– niska 70°C – ok. 2 godzin
Temperatura wewnątrz pieczeni nie powinna przekroczyć 56°C. Po upieczeniu mięso powinno odpocząć, co pozwoli uzyskać dużo większą soczystość. Kroimy upieczony rostbef w cienkie plastry, przekładamy sosem tatarskim.

Sos Tatarski
Obraną cebulę, ogórki konserwowe (odciśnięte z nadmiaru wody), kapary kroimy w drobną kostkę. Pokrojone warzywa jeszcze raz dokładnie wyciskamy, by pozbyć się nadmiaru płynu –to pozwoli uzyskać gęsty sos tatarski. Do wyciśniętych warzyw dodajemy majonez i drobno siekaną natkę pietruszki, doprawiamy świeżo mielonym pieprzem. Dokładnie mieszamy – sos jest gotowy.

Szynka Świąteczna zapiekana w miodzie z gotowaną brukselką i okrasą z boczku surowo wędzonego

Składniki:
Szynka Świąteczna Sokołów – 1 szt.
Goździki – 1 op.
Miód – 50 ml
Pomarańcze – 2 szt.
Brukselka – 1 kg
Boczek surowo wędzony Sokołów – 2 op.
Sos pieczeniowy – 100 ml
Przygotowanie: zaczynamy od przygotowania bejcy do zapiekania szynki. Do rondelka wyciskamy sok z dwóch pomarańczy, dodajemy miód i gotujemy około 5 minut. Gdy sok i miód się zredukują, bejca jest gotowa.Z szynką postępujemy według instrukcji na opakowaniu. Pod koniec pieczenia wyjmujemy pieczeń z folii, nacinamy skórę w kostkę o średnicy ok. 1,5 cm, a następnie nadziewamy goździkami. Umieszczamy pieczeń na blasze, smarujemy wcześniej przygotowaną bejcą. Wkładamy pieczeń na około 10 minut do piekarnika rozgrzanego do 180-190°C. Po tym czasie szynka nabierze brązowej chrupiącej skórki i niepowtarzalnego cytrusowo-korzennego smaku i zapachu. Brukselkę oczyszczamy, myjemy i nacinamy na łodydze. Następnie gotujemy w lekko osolonej wodzie do miękkości. Boczek kroimy w drobne paski, podsmażamy na patelni na złoty kolor. Do podsmażonego boczku dodajemy ugotowaną brukselkę, doprawiamy świeżo mielonym pieprzem, mieszamy. Na talerzu układamy brukselkę z chrupiącym boczkiem, plaster aromatycznej szynki, polewamy gorącym sosem pieczeniowym i podajemy.

Wolno gotowana łopatka wieprzowa w sałatce z pieczonego buraka i brukselki z dresingiem z octu balsamicznego

Składniki:
Wolno gotowana łopatka wieprzowa Pulled Pork Sokołów – 1 sztuka (ok. 400-450 g)
Brukselka 300 g
Buraki gotowane lub upieczone 100 g
Ocet balsamiczny 50 ml
Miód 20 g
Oliwa z oliwek 50 ml
Olej
Kiełki grochu lub buraka
Przygotowanie:
Łopatkę wieprzową wkładamy do rozgrzanego piekarnika na około 10-15 minut. Rozgrzanie produktu pozwoli na łatwiejsze rozdrobnienie wolno gotowanej wieprzowiny. Po rozdrobnieniu wieprzowinę zalewamy sosem z miodu, octu balsamicznego i oleju. Doprawiamy świeżo mielonym pieprzem. Wszystko dokładnie mieszamy. Wieprzowina wchłonie ocet i miód, nabierając nowego smaku i aromatu, idealnie pasującego do buraka i brukselki.
Umytą brukselkę oddzielamy listek po listku, najlepiej do głębszej miski lub naczynia. Następnie dodajemy upieczonego buraka pokrojonego w kostkę lub paski, dodajemy zamarynowaną łopatkę wieprzową. Doprawiamy niewielką ilością soli i świeżo mielonego pieprzu. Układamy na półmiski lub talerze, polewamy pozostałym dresingiem do marynowania wieprzowiny, dekorujemy kiełkami buraka lub grochu i podajemy.
To było bardzo inspirujące spotkanie i dziękuję bardzo firmie Sokołów za zaproszenie.W tym roku na pewno znajdę więcej czasu dla siebie i swoich bliskich żeby bardziej świadomie celebrować wspólnie spędzone chwile.
Udało mi się nawet załapać na kilka zdjęć za co dziękuję. Zazwyczaj jestem po drugiej stronie obiektywu:)

Żywiołowe Święta bez stresu w Akademii Smaku Sokołów was last modified: 20 grudnia, 2017 by piegusek
Exit mobile version